Výrobcovia / značky

Ako vybrať správny termostat pre svoju domácnosť

Úvod NovinkyAko vybrať správny termostat pre svoju domácnosť

Na začiatku musíme povedať to, čo hovoríme zakaždým - aj keď je inštalácia vyzerá veľmi jednoduchá, rozhodne odporúčame zveriť ju odborníkovi.

 

Ďalej je potrebné vysvetliť, že nie je v našich silách poznať všetky existujúce kombinácie typov kúrenia, kotlov a termostatov, ktoré sa na našom trhu môžu vyskytnúť. Z toho dôvodu nie sme schopní odpovedať na veľmi častý dotaz typu "Mám teraz kotol XY a k nemu mám tento termostat ABC. Môžem použiť váš termostat? Bude mi to fungovať?"

Na taký dotaz musí naša odpoveď znieť: poraďte sa prosím s Vaším kúrenárom / elektrikárom, poprípade dodávateľom kúrenia / kotla a definujte požiadavky na termostat. My Vám potom radi a ochotne pomôžeme vybrať vhodný typ termostatu.

 

Termostaty z našej ponuky sa delia na dve skupiny

Vhodné pre priamotopy
Vhodné pre kotly
Obe skupiny majú minimálne jednu spoločnú vlastnosť - musia byť plnohodnotne napájané - potrebujú 230 V AC (fáze, nulu a niektoré i zem). WiFi termostaty bez napájania alebo na batériu sa nerobia.

 

 

Termostaty pre priamotopy

230 V AC ide do termostatu a po zopnutí ide tých rovnakých 230 V AC z termostatu do spotrebiča.

Priamotop sa v tomto zmysle rozumie akýkoľvek spotrebič, ktorý sa ovláda vypínaním a zapínaním napájacie fázy do max prúdu 16 A. Môžu to byť napríklad elektrické radiátory, podlahové vykurovacie káble, infračervené panely a žiariče, rôzne vykurovacie ventilátory, kúpeľňové elektrické rebríky (nie teplovodné) a podobne.

Termostaty pre priamotopy

Termostaty vhodné pre priame vykurovanie nájdete v našej ponuke s označením

"Pre priamotopy" alebo "16 A"

Termostaty pre kotly

Aj tento termostat musí byť napájaný samostatným prívodom 230 V AC. Teda odpoveď na vaše časté otázky je, že "Nejaké 2 drôtiky z kotla" nestačia.

Základnou vlastnosťou tohto termostatu je, že má na sebe, okrem kontaktov pre napájanie, tiež 2 kontakty pre tzv. Beznapäťové (alebo bezpotenciálové) spínanie kontaktov kotla. Väčšina kotlov má nejakú zbernicu, nejaké kontakty a tam väčšinou nájdeme 2 kontakty, označené napr. "PR" (priestorový / izbový regulátor) a podobne. Pokiaľ dôjde k spojeniu týchto dvoch kontaktov, kotol začne kúriť. Ako už iste chápete, pre túto inštaláciu nemôžeme použiť termostat pre priamotopy, pretože by nám na tieto 2 nízkonapäťové (bezpotenciálové) kontakty pustil 230 V AC a mohlo by dôjsť k poškodeniu kotla.

 Termostaty pre kotly

Termostaty vhodné pre kotly nájdete u nás s označením

"Pre kotol" "Dry contact" "3A"

 

Všetky termostaty najdete tu 
https://www.sonoff.sk/kategoria/tuya-smart/termostaty-a-regulacie/

Copyright 2018 - 2024 © www.sonoff.sk